• Allt Om Pengar
  • Integritetspolicy
  • Kontakt
  • Om oss
  • Sajtkarta
  • Vägledning & råd om ekonomi
Allt om pengar
  • Hushållsekonomi
  • Spara pengar
  • Investera pengar
  • Låna pengar
    • Samla dina lån och krediter – allt du måste veta
    • Så lånar du pengar med betalningsanmärkning
    • Vanligaste misstagen när du lånar pengar – 8 fallgropar
    • Låna pengar till nya bilen – 8 saker du behöver veta
    • 5 saker du ALDRIG ska låna pengar till (och 2 saker du ska)
    • 10 tips att tänka på när du lånar pengar (2024)
  • Kunskapsbanken
No Result
View All Result
  • Hushållsekonomi
  • Spara pengar
  • Investera pengar
  • Låna pengar
    • Samla dina lån och krediter – allt du måste veta
    • Så lånar du pengar med betalningsanmärkning
    • Vanligaste misstagen när du lånar pengar – 8 fallgropar
    • Låna pengar till nya bilen – 8 saker du behöver veta
    • 5 saker du ALDRIG ska låna pengar till (och 2 saker du ska)
    • 10 tips att tänka på när du lånar pengar (2024)
  • Kunskapsbanken
No Result
View All Result
Allt om pengar
No Result
View All Result
Home Hushållsekonomi

Literpris och kilopris – så sparar du pengar

Daniel by Daniel
6 juli 2024
in Hushållsekonomi
0
Parfym

Foto: darklammur, Unsplash

Det blir allt dyrare att köpa mat i svenska livsmedelsbutiker. På två år har matpriserna gått upp med mer än 20 procent. Och därför blir det allt viktigare att vi konsumenter har koll på literpris och kilopris. Det hjälper oss att spara pengar i längden.

Vad är literpris och kilopris

Literpris och kilopris är så kallade jämförpriser. Literpriset anger hur mycket något kostar per liter och kilopriset anger kostnaden per kilogram. Det gör det lättare att förstå den faktiska kostnaden när du jämför olika varor som inte säljs i jämna liter eller kilon.

Literpriset gör det lättare att jämföra priset med andra varor i butikshyllan.

Därför ska du känna till literpris och kilopris

Låt oss anta att du ska köpa mjölk. När du står vid kyldisken ser du fyra mjölkförpackningar i olika storlekar och från olika varumärken. Här är de olika storlekarna och priserna:

  • 2 liter för 30 kronor
  • 1,5 liter för 24 kronor
  • 1 liter för 16 kronor
  • 1,3 liter för 18 kronor

Vilken mjölkförpackning ger dig mest för pengarna? Istället för att ta fram miniräknaren kan du kolla på prislappen och se literpriset.

Där står att mjölken kostar följande:

  • Förpackningen med 2 liter kostar 15 kronor per liter
  • Förpackningen med 1,5 liter kostar 16 kronor per liter
  • Förpackningen med 1 liter kostar 16 kronor per liter
  • Förpackningen med 1,3 liter kostar 13,85 kronor per liter

Ett enkelt räkneexempel kan tyckas, men det blir snabbt mer komplicerat om du kollar på godispåsar.

Om du betalar 25 kronor för 155 gram lakritsbåtar eller 35 kronor för 200 gram vingummi – vad ger dig mest för pengarna?

(Svaret är lakritsbåtarna som kostar dig 161 kronor per kilo medan vingummit kostar dig 175 kronor per kilo).

Jämförpriset hjälper dig att få mer för pengarna

Du får helt enkelt mer för pengarna när du går efter jämförpriset. Det betyder inte att du måste köpa den förpackning som ger mest för dina kronor, men det hjälper dig att förstå vilken du kan välja om du vill göra ett så bra köp som möjligt.

Fördelen här är att det blir lättare att välja de större, dyrare förpackningarna i butiken. Istället för att tro att du sparar pengar på de små och ”billigare” förpackningarna som i själv verkat kan vara mycket dyrare så får du mycket mer varor med dig hem, även om totalpriset ökar för stunden.

I längden sparar det dig mycket pengar.

Här ovan är ett riktigt bra exempel på Oxpytt. Det finns två förpackning på 1 kilo och 750 gram. De har olika priser så klart – vilken ger mest för pengarna? Även om vi ganska snabbt ser att ICA:s alternativ är mycket billigare (även om kilopriset inte skulle vara angivet) så är frågan hur mycket billigare.

Kilopriset visar att Findus dyrare Oxbytt är hela 61 procent dyrare!

Exempel på varor

  • Parfym visar pris per liter
  • Diskmedel visar pris per disktillfälle
  • Tvättmedel visar pris per tvätt
  • Dryck visar pris per liter
  • Mjöl visar pris per kilogram
  • Bensin visar pris per liter
  • Spolarvätska visar pris per liter

Räkna ut literpris och kilopris – så gör du

Att räkna ut literpriset är busenkelt! Allt du behöver göra är att ta volymen i liter och dividera med priset på varan. Alternativt, om det är milliliter som anges räknar du om volymen till liter först.

Samma sak gör du med kilopriset. Ta vikten i kilogram och dividera med priset. Eller, ta vikten i gram och räkna om till kilogram först. Sen dividerar du med priset.

Svårare än så är det inte.

Här finns en kalkylator för literpris och kilopris.

Lagen kräver att butikerna visar jämförpriser

Visste du att butiker måste visa literpris och kilopris där det är möjligt?

Prisinformationslagen är en svensk lag som reglerar hur prisinformation på varor måste vara utformade.

Och den säger att det bland annat måste stå pris per förpackning samt ett jämförpris, det vill säga måttet som används för varan. Det kan vara liter, milliliter, kilogram, hektogram eller meter.

Om produkten säljs i lösvikt, exempelvis godis, räcker det med jämförpriset.

Det finns några undantag i lagen.

Om förpackningen innehåller mindre än 50 gram eller 50 milliliter behövs inget jämförpris. Inte heller om det är förpackningar med flera varor, om försäljningspriset är samma som jämförpriset och om varan huvudsakligen säljs för sina kosmetiska egenskaper.

Läs mer om jämförpriset hos Konsumentverket här.

Related Posts

Prova Affinity Designer, Photo & Publisher gratis i 6 månader
Hushållsekonomi

Prova Affinity Designer, Photo & Publisher gratis i 6 månader

10 juli 2024
Amazon
Hushållsekonomi

Shoppa begagnat på Amazon.se och spara pengar

6 juli 2024
Tom plånbok
Hushållsekonomi

Akut hjälp när du inte har pengar – så löser du krisen

6 juli 2024
Amazon Prime Video
Hushållsekonomi

Dyrare att kolla Amazon Prime Video utan reklam

6 juli 2024
Parfym på Kicks – så mycket dyrare är den
Hushållsekonomi

Parfym på Kicks – så mycket dyrare är den

6 juli 2024
Spara & tjäna pengar när du handlar online – så blir det billigare
Hushållsekonomi

12 yrken med hög lön och kort utbildning (minst 40 000 kr)

6 juli 2024

Viktiga sidor

  • Spara pengar
  • Låna pengar
  • Hushållsekonomi
  • Om oss
  • Kontakt
  • Vägledning & råd om ekonomi
  • Sajtkarta
  • Spara pengar
  • Låna pengar
  • Hushållsekonomi
  • Om oss
  • Kontakt
  • Vägledning & råd om ekonomi
  • Sajtkarta

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Allt Om Pengar
  • Integritetspolicy
  • Kontakt
  • Om oss
  • Sajtkarta
  • Vägledning & råd om ekonomi

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.